Ismel 16 Cluster Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£864
Out of stock
Description
Beautiful high quality faceted clear glass crystals are effortlessly merged to produce a stunning multi pendant. Reflective chrome plated surfaces, enclosed crystal structures and an integrated LED light source each combine to create spectacular light patterns. Perfect for positioning in stair wells, over tables or in beautiful bedrooms, for that extra special addition to your home. Each crystal is effortlessly suspended from clear height adjustable cable.
Dimensions
| Size | Medium |
| Item Width | 500 mm |
| Item Depth | 500 mm |
| Item Height | 1,000 mm |
| Packaged Length | 620 mm |
| Packaged Width | 180 mm |
| Packaged Height | 620 mm |
| Net Weight | 10.1 kg |
| Gross Weight | 12.4 kg |
Details
| Colour | Chrome / clear |
| Material | Aluminium alloy, Crystal glass, Steel |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Quantity | 16 |
| Bulb Type | 4.12W LED module (SMD 2835) Cool White |
| Additional Information | H: 1000-2000mm. Clear crystal (k9) glass detail |
| RRP | £872.79 |
Barcode: 5016087911233
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.