Kendi Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£94
131 in stock
Description
Finished in satin nickel and glass this modern industrial pendant light is a great addition to your room. An adjustable drop, suitable for use with LED lamps and dimmable. Matching items and other colour options available
Dimensions
| Item Width | 330 mm |
| Item Depth | 330 mm |
| Item Height | 400 mm |
| Packaged Length | 370 mm |
| Packaged Width | 440 mm |
| Packaged Height | 300 mm |
| Net Weight | 1.44 kg |
| Gross Weight | 2.363 kg |
Details
| Colour | Clear / Satin Nickel |
| Material | Glass, Steel |
| Bulb Included | No |
| Bulb Quantity | 1 |
| Bulb Type | 40W E27 GLS |
| Additional Information | H: 400-1000mm |
| RRP | £86.84 |
Barcode: 5016087881772
Additional information
| Weight | 1.44 kg |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 33 × 40 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.