Lili 1 Pendant Light Chrome
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£306
64 in stock
Description
Cascading clear glass crystals hang from polished chrome ring creating beautiful refracting light. A statement piece that is energy efficient with integrated LED.
Dimensions
| Item Width | 450 mm |
| Item Depth | 450 mm |
| Item Height | 430 mm |
| Packaged Length | 140 mm |
| Packaged Width | 550 mm |
| Packaged Height | 550 mm |
| Net Weight | 2.17 kg |
| Gross Weight | 4.09 kg |
Details
| Colour | Chrome |
| Material | Aluminium alloy / glass |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Quantity | 1 |
| Bulb Type | SMD 2835 |
| Product Lumens | 2,660 |
| Lumens Per Watt | 135 |
| Kelvin | 3,000 |
| Cable Length | 1,500 mm |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | Adjustable Drop 430-1800mm |
| RRP | £369.95 |
Barcode: 5016087157808
Additional information
| Weight | 2.17 kg |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 45 × 43 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.