Liviet Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£118
70 in stock
Description
Pendant LED Dimmable IP20 Champagne glass & antique brass effect plate Class 1 Endon Single Indoor LED lamp MV Pendant
Dimensions
| Item Width | 290 mm |
| Item Depth | 290 mm |
| Item Height | 400 mm |
| Packaged Length | 360 mm |
| Packaged Width | 360 mm |
| Packaged Height | 300 mm |
| Net Weight | 1.85 kg |
| Gross Weight | 2.215 kg |
Details
| Colour | Antique Brass / Champagne |
| Material | Glass, Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 40W E27 GLS |
| Cable Length | 1,000 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | 400mm to 1490mm adjustable drop |
| RRP | £110.98 |
Barcode: 5016087996483
Additional information
| Weight | 1.85 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 29 × 40 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.