Montclair Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£98 – £122Price range: £98 through £122
A 3 light ceiling pendant with a satin chrome and opal glass finish, can also be converted to a semi flush fitting. It is both dimmable and suitable for use with LED lamps. Matching items available in this range, and also comes in antique brass.
Colours available: Opal / Satin Chrome and Antique Brass / Matte Opal glass (Please select your preferred colour & size from the dropdown.)
Dimensions
| Size | Small / Large |
| Item Width | 460 mm |
| Item Depth | 460 mm |
| Item Height | 310 mm |
| Packaged Length | 390 mm / 410 mm |
| Packaged Width | 350 mm / 385 mm |
| Packaged Height | 355 mm |
| Net Weight | 1.229 kg / 2.04 kg |
| Gross Weight | 1.229 kg / 2.04 kg |
Other
| Colour | Opal / Satin chrome ; Antique brass/ matt opal glass |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 3 x 60W E14 golf / 5 x 60W E14 golf |
| Product Lumens | 650 |
| Lumens Per Watt | 11 |
| Cable Length | 465 mm / 460 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 310-635mm |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour | |
| Size |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.