Obah Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£362
48 in stock
Description
This 4 light pendant is made from natural mango wood hoops which create a globe shape and house a brown painted fitting. Height is adjustable at time of fitting. This light is dimmable and suitable for use with LED lamps.
Dimensions
| Item Width | 430 mm |
| Item Depth | 430 mm |
| Item Height | 800 mm |
| Packaged Length | 520 mm |
| Packaged Width | 660 mm |
| Packaged Height | 520 mm |
| Net Weight | 2.9 kg |
| Gross Weight | 2.9 kg |
Details
| Colour | Bronze / Wood |
| Material | Steel / Wood |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 4 x 40W E14 candle |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Cable Length | 1,000 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 800-1700mm |
| RRP | £361.01 |
Barcode: 5016087906130
Additional information
| Weight | 2.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 49 × 43 × 80 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.