Orlando Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£114 – £120Price range: £114 through £120
A modern pendant shade for contemporary interiors. Brushed nickel finish with clear glass shade.
Colours available: Brushed Nickel / Clear and Clear / Matte Black (Please select your preferred colour from the dropdown.)
Dimensions
| Item Width | 150 mm |
| Item Depth | 150 mm |
| Item Height | 320 mm |
| Packaged Length | 250 mm |
| Packaged Width | 220 mm |
| Packaged Height | 220 mm |
| Net Weight | 0.799 kg |
| Gross Weight | 1.195 kg |
Other
| Colour | Brushed Nickel / Clear ; Clear / Matt Black |
| Material | Steel, glass |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 40W E27 GLS |
| Cable Length | 1,000 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | 320mm to 1500mm adjustable drop |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.