Piley Shade
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£82
335 in stock
Description
This glass cage pendant features clear and grey glass panels, finished with an antique brass effect trim. This is a non electric pendant and should be teamed with a cable set. Compatible with LED lamps.
Dimensions
| Item Width | 190 mm |
| Item Depth | 190 mm |
| Item Height | 235 mm |
| Packaged Length | 230 mm |
| Packaged Width | 240 mm |
| Packaged Height | 290 mm |
| Net Weight | 0.96 kg |
| Gross Weight | 1.44 kg |
Details
| Colour | Antique brass/smoked glass |
| Material | Brass / glass |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 40W E27 or B22 GLS |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| IP Rating | 20 |
| RRP | £74.15 |
Barcode: 5016087906062
Additional information
| Weight | 0.96 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 19 × 23.5 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.