Radol Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£130
Out of stock
Description
A modern loop shaped LED pendant finished in smart white paint, suspended from height adjustable clear cables, perfect for minimal contemporary interiors.
Dimensions
| Item Width | 600 mm |
| Item Depth | 250 mm |
| Item Height | 250 mm |
| Packaged Length | 620 mm |
| Packaged Width | 275 mm |
| Packaged Height | 220 mm |
| Net Weight | 1.03 kg |
| Gross Weight | 1.03 kg |
Details
| Colour | Matt white |
| Material | Aluminium alloy / acrylic / steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | 31.02W LED (SMD 2835) Warm White |
| Product Lumens | 3,400 |
| Lumens Per Watt | 110 |
| Kelvin | 3,000 |
| Cable Length | 1,100 mm |
| Dimmable | Non dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 250-1300mm |
| RRP | £121.97 |
Barcode: 5016087973040
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
There are no reviews yet.