Customer matched zone "All Zone"
“Vivar Chrome Finish 3 Pendant Light” has been added to your cart. View cart
Saloma 12 Pendant Light Chrome
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£528
Out of stock
Description
Adorn your ceiling with this stunning metallic cluster pendant. With adjustable length cable create a cascade of stylish modern illuminations to bring texture and personality to your interior.
Dimensions
| Item Width | 490 mm |
| Item Depth | 490 mm |
| Item Height | 560 mm |
| Packaged Length | 265 mm |
| Packaged Width | 690 mm |
| Packaged Height | 525 mm |
| Net Weight | 4.55 kg |
| Gross Weight | 5.996 kg |
Details
| Colour | Chrome |
| Material | Steel / Glass |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Quantity | 12 |
| Bulb Type | G9 SMD |
| Product Lumens | 150 |
| Lumens Per Watt | 50 |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | Adjustable Drop 560-2000mm |
| RRP | £647.95 |
Barcode: 5016087157761
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.