- You cannot add "Cedarbrook Deco Table Lamp" to the cart because the product is out of stock.
Ave Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£72
A classically-inspired clear glass column lamp, with a timeless feel that compliments most elegant and traditional spaces. Finished in Antique brass plating with a switched metal lamp holder. Perfect when paired with one of our beautiful pleated fabric shades.
Dimensions
| Item Width | 110 mm |
| Item Depth | 110 mm |
| Item Height | 514 mm |
| Packaged Length | 560 mm |
| Packaged Width | 150 mm |
| Packaged Height | 150 mm |
| Net Weight | 1.21 kg |
| Gross Weight | 1.557 kg |
Other
| Colour | Antique brass / clear |
| Material | Steel, glass |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 60W B22 GLS |
| Cable Length | 1,500 mm |
| Switch Type | Lampholder switch (Metal) |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Voltage | 240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
A classically-inspired clear glass column lamp, with a timeless feel that compliments most elegant and traditional spaces. Finished in Antique chrome plating with a switched metal lamp holder. Perfect when paired with one of our beautiful pleated fabric shades.
Dimensions
| Item Width | 110 mm |
| Item Depth | 110 mm |
| Item Height | 514 mm |
| Packaged Length | 560 mm |
| Packaged Width | 150 mm |
| Packaged Height | 150 mm |
| Net Weight | 1.21 kg |
| Gross Weight | 1.557 kg |
Other
| Colour | Chrome / clear |
| Material | Steel, glass |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 60W B22 GLS |
| Cable Length | 1,500 mm |
| Switch Type | Lampholder switch (Metal) |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Voltage | 240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.