Damile Table Lamp
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£294
7 in stock
Damile Table Lamp: The base and stand of the Camile table lamp are made from brass and boast a nickel coating for a reflective finish. A clear acrylic cylinder covers the stand, and features nickel finished rings at sequential points. The shade is made from soft fabric and coloured black, giving the lamp a monochrome look.
Specification
| Product Name | Damile Table Lamp |
|---|---|
| Barcode | 5018705426471 |
| Materials | Glass, Metal |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Care and Use | Wipe with a clean soft cloth. Do not use abrasive cleaners. |
| Cart Dimensions | H65 x W20 x D20cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 3.20 |
| Colour | Silver <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H56 x W18 x D18cm |
| Range | Damile |
| Retail Dimensions | H65 x W20 x D20cm |
| Retail Weight (kg) | 3.20 |
| Product Weight (kg) | 1.90 |
Features
| Feature 1 | Reflective nickel coating |
|---|---|
| Feature 2 | Black fabric shade |
| Feature 3 | Clear acrylic cover |
| Feature 4 | Boutique hotel style |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.













Reviews
There are no reviews yet.