Epaly Table Lamp
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£104
Available Date: 2025-05-15
547 in stock
Description
This table lamp features an unusually shaped body atop a rectangle base, all finished in chrome topped with white square shade. suitable for use with LED lamps and supplied with inline switch
Dimensions
| Item Width | 360 mm |
| Item Depth | 160 mm |
| Item Height | 585 mm |
| Packaged Length | 380 mm |
| Packaged Width | 180 mm |
| Packaged Height | 530 mm |
| Net Weight | 2.33 kg |
| Gross Weight | 2.33 kg |
Details
| Colour | Chrome / White |
| Material | Fabric / steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 60W E14 candle |
| Product Lumens | 650 |
| Lumens Per Watt | 11 |
| Cable Length | 1,800 mm |
| Switch Type | Inline switch |
| Dimmable | Non dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| RRP | £95.24 |
Barcode: 5016087005345
Additional information
| Weight | 2.33 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 58.5 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.