Esemer Table Lamp Chrome
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£108
Out of stock
Description
Glass details beautifully refract the light in this decorative collection bringing a warm glow to your room. This table light is perfect for side tables with smooth swan neck design; other family items also available.
Dimensions
| Item Width | 180 mm |
| Item Depth | 130 mm |
| Item Height | 405 mm |
| Packaged Length | 590 mm |
| Packaged Width | 190 mm |
| Packaged Height | 190 mm |
| Net Weight | 0.95 kg |
| Gross Weight | 1.671 kg |
Details
| Colour | Chrome |
| Material | Steel / Glass |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Quantity | 5 |
| Bulb Type | G9 SMD |
| Product Lumens | 150 |
| Lumens Per Watt | 50 |
| Switch Type | Inline switch |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| RRP | £119.95 |
Barcode: 5016087158171
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.