Essine Table Lamp Nickel
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£102
Out of stock
Description
Beautifully simple table light with a clear glass base, vintage white faux silk shade and a bright nickel. Dimmable via a clever 3 stage touch dimmer. Available in large and small size perfect for creating ambience in a bedroom or living room.
Dimensions
| Item Width | 280 mm |
| Item Depth | 280 mm |
| Item Height | 440 mm |
| Packaged Length | 435 mm |
| Packaged Width | 295 mm |
| Packaged Height | 295 mm |
| Net Weight | 1.15 kg |
| Gross Weight | 1.811 kg |
Details
| Colour | Nickel |
| Material | Fabric / Steel / Glass |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Quantity | 1 |
| Bulb Type | E27 GLS |
| Product Lumens | 806 |
| Lumens Per Watt | 81 |
| Cable Length | 1,500 mm |
| Switch Type | Touch 3 Stage Dimmer |
| Dimmable | Dimmer included |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| RRP | £114.95 |
Barcode: 5016087159215
Additional information
| Weight | 1.15 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 28 × 44 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.