Gustus Table Lamp Base
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£130
32 in stock
Gustus Table Lamp Base: The Gustus table lamp base features a number of classical design motifs, including ornate carvings and a fluted column. This luxurious boutique hotel piece is made from brass, and has an antique silver plating that gives it its reflective look. Its tri-corner plinth is made from natural marble, with a black finish that matches the decorative orb.
Specification
| Product Name | Gustus Table Lamp Base |
|---|---|
| Barcode | 5018705388120 |
| Materials | Marble, Brass |
| Assembly Info | Assembled |
| Cart Dimensions | H67 x W50 x D48cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 16.40 |
| Colour | Silver <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H48 x W11 x D11cm |
| Range | Gustus |
| Retail Dimensions | H64 x W24 x D23cm |
| Retail Weight (kg) | 4.10 |
| Product Weight (kg) | 2.53 |
Features
| Feature 1 | Boutique hotel style |
|---|---|
| Feature 2 | Classical design |
| Feature 3 | Reflective antique silver finish |
| Feature 4 | Natural black marble base |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.