Customer matched zone "All Zone"
“Dochniette Table Lamp With Chrome Shade” has been added to your cart. View cart
Hacket Table Lamp
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£60
A smart antique brass plated task lamp with an easily accessible 3 stage touch dimmer switch, directional handle and flexible stem allows you adjust the light to any chosen position.
Dimensions
| Item Width | 170 mm |
| Item Depth | 370 mm |
| Item Height | 355 mm |
| Packaged Length | 250 mm |
| Packaged Width | 190 mm |
| Packaged Height | 410 mm |
| Net Weight | 1.418 kg |
| Gross Weight | 1.418 kg |
Other
| Colour | Antique Brass |
| Material | Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 33W G9 clear capsule |
| Product Lumens | 458 |
| Lumens Per Watt | 14 |
| Kelvin | 2,800 |
| Cable Length | 1,800 mm |
| Switch Type | Touch 3 stage dimmer switch |
| Dimmable | Dimmer included |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 355-570mm |
A smart satin chrome plated task lamp with an easily accessible 3 stage touch dimmer switch, directional handle and flexible stem allows you adjust the light to any chosen position.
Dimensions
| Item Width | 170 mm |
| Item Depth | 370 mm |
| Item Height | 355 mm |
| Packaged Length | 250 mm |
| Packaged Width | 185 mm |
| Packaged Height | 410 mm |
| Net Weight | 1.418 kg |
| Gross Weight | 1.418 kg |
Other
| Colour | Satin chrome |
| Material | Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 33W G9 clear capsule |
| Product Lumens | 458 |
| Lumens Per Watt | 14 |
| Kelvin | 2,800 |
| Cable Length | 1,800 mm |
| Switch Type | Touch 3 stage dimmer switch |
| Dimmable | Dimmer included |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 355-570mm |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.