Hoom Lantern
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£70
A contemporary twist on a lantern, the bold loop shape surrounds a simple glass cylinder, creating a stand out modern piece. Perfect for adding a warm glow to your room. Matching smaller lantern available. Candle not included.
Dimensions
| Size | Large |
| Item Width | 225 mm |
| Item Depth | 110 mm |
| Item Height | 415 mm |
| Packaged Length | 140 mm |
| Packaged Width | 240 mm |
| Packaged Height | 430 mm |
| Net Weight | 1.86 kg |
| Gross Weight | 2.64 kg |
Other
| Colour | Black |
| Material | Aluminium / Glass |
| Product Zone | Indoor |
A contemporary twist on a lantern. the bold loop shape surrounds a simple glass cylinder, creating a stand out modern piece. Perfect for adding a warm glow to your room. Matching larger lantern available. Candle not included.
Dimensions
| Size | Small |
| Item Width | 195 mm |
| Item Depth | 110 mm |
| Item Height | 325 mm |
| Packaged Length | 170 mm |
| Packaged Width | 200 mm |
| Packaged Height | 350 mm |
| Net Weight | 1.3 kg |
| Gross Weight | 2.1 kg |
Other
| Colour | Black |
| Material | Aluminium / Glass |
| Product Zone | Indoor |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Size |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














Reviews
There are no reviews yet.