Osie Jango Small Box Design Rug
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£280
48 in stock
The Osie Jango Small Box Design Rug weaves a collection of grey and ivory coloured squares together and has a hemmed finish at each end. Featuring a soft wool and cotton mix, each rug has been crafted by hand, producing variations that are wholly unique. *This product is handcrafted which means that each unit displays its own unique variations*
Specification
| Product Name | Osie Jango Small Box Design Rug |
|---|---|
| Barcode | 5018705470177 |
| Materials | Cotton, Wool |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Professional Cleaner use |
| Cart Dimensions | H34 x W125 x D34cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 24.90 |
| Colour | Grey <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H1 x W180 x D120cm |
| Range | Osie |
| Retail Dimensions | H34 x W125 x D34cm |
| Retail Weight (kg) | 6.22 |
| Product Weight (kg) | 6.10 |
Features
| Feature 1 | Handcrafted |
|---|---|
| Feature 2 | Muted colour palette |
| Feature 3 | Soft and textured finish |
| Feature 4 | Hemmed finish |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.