Deiya Large Sculpture
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£72
Out of stock
Boasting a quirky design, this sculpture will make an eye-catching focal point on a mantle or bookshelf.
H50 x W35 x D10cm
The Deiya Large Sculpture in a round shape creates an organic and rustic look. Skilfully handcrafted from a teak wood branch in the natural and black finish, this sculpture is adjusted on the wooden plinth by a pair of metal stems.
Specification
| Product Name | Deiya Large Sculpture |
|---|---|
| Barcode | 5018705951102 |
| Materials | 92 % Branch Teak Wood & 8 % Stainless Steel Indoor Stainless For Stand Up The Decoration |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe clean with a soft and dry cloth |
| Cart Dimensions | H52 x W37 x D12cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 2.68 |
| Colour | Black |
| Country of Manufacture | Indonesia |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H50 x W35 x D10cm |
| Range | Deiya |
| Retail Dimensions | H52 x W37 x D12cm |
| Retail Weight (kg) | 2.68 |
| Product Weight (kg) | 2.08 |
Features
| Feature 1 | Home office |
|---|---|
| Feature 2 | Traveller/fusion style |
| Feature 3 | Decorative |
| Feature 4 | Boho |
| Feature 5 | Handcrafted |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






















Reviews
There are no reviews yet.