Guise Large Petrified Wood Sculpture
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£92
Out of stock
The Guise Large Petrified Wood Sculpture is a cross section of petrified wood – fossilized remains of an ancient tree. Prominent graining and cracking on the surface adds texture to this distinctive accent piece, while dark black colorings contrast with the light wood tone. The natural wood is juxtaposed with a minimal black iron stand holding the sculpture.
Specification
| Product Name | Guise Large Petrified Wood Sculpture |
|---|---|
| Barcode | 5018705425665 |
| Materials | Iron, Petrified Wood |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe clean with a damp cloth |
| Cart Dimensions | H19 x W42 x D24cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 3.60 |
| Colour | Natural <!–
–> |
| Country of Manufacture | Indonesia |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H32 x W27 x D24cm |
| Range | Guise |
| Retail Dimensions | H36 x W42 x D19cm |
| Retail Weight (kg) | 3.60 |
| Product Weight (kg) | 2.60 |
Features
| Feature 1 | Petrified wood |
|---|---|
| Feature 2 | Sturdy black iron stand |
| Feature 3 | Distinctive accent piece |
| Feature 4 | Boho style |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.