Lestel Small Ceramic Jar
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£68
Out of stock
Lestel Small Ceramic Jar: Featuring silver detail on top and bottom rims, this elegant jar is crafted from robust porcelain in hexagonal silhouette. The stylish wavy pattern on outer enhances its eye-catching visual aesthetic.
Specification
| Product Name | Lestel Small Ceramic Jar |
|---|---|
| Barcode | 5018705474595 |
| Materials | Porcelain |
| Assembly Info | Assembled |
| Capacity | 7l |
| Care and Use | Wipe with a soft cloth, do not use abrasive cleaners |
| Cart Dimensions | H36 x W41 x D38cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 10 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H31 x W18 x D18cm |
| Range | Lestel |
| Retail Dimensions | H33 x W18 x D17cm |
| Retail Weight (kg) | 2.50 |
| Product Weight (kg) | 2.00 |
Features
| Feature 1 | Robust porcelain |
|---|---|
| Feature 2 | Hexagonal shape |
| Feature 3 | Black and white pattern |
| Feature 4 | Monochrome contrast |
| Feature 5 | Luxe design |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.