Ohom Stacking Animals
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£72
54 in stock
Ohom Stacking Animals: This magnificent menagerie comprises an elephant, horse and giraffe in a quirky stacked formation, with a monkey settled snugly between elephant and horse. All creatures are realistically detailed and proportioned. The sculpture is cast from resin, and has a bronze colour that means it can be used to add a metallic touch to interiors.
Specification
| Product Name | Ohom Stacking Animals |
|---|---|
| Barcode | 5018705398099 |
| Materials | Resin |
| Assembly Info | Assembled |
| Cart Dimensions | H37 x W52 x D41cm |
| Cart Qty | 2 |
| Cart Weight (kg) | 5 |
| Colour | Bronze <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H46 x W15 x D31cm |
| Range | Ohom |
| Retail Dimensions | H35 x W51 x D19cm |
| Retail Weight (kg) | 2.50 |
| Product Weight (kg) | 1.50 |
Features
| Feature 1 | Quirky accent piece |
|---|---|
| Feature 2 | Metallic bronze finish |
| Feature 3 | Realistic detail |
| Feature 4 | Cast from resin |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.















Reviews
There are no reviews yet.