Ria Wooden Finial
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£82
8 in stock
Made from natural mango wood, Ria Wooden Finial distressed surface gives it a weathered look, adding to the character of this distinctive piece. A chunky rectangular plinth acts as a counterpoint to the tapering finial, its narrowing shape interrupted by a series of ever-reducing spheres. Crafted by hand, every finial in the Complements range is wholly unique. *This item is handcrafted so please expect slight variations to the finish*
Specification
| Product Name | Ria Wooden Finial |
|---|---|
| Barcode | 5018705369785 |
| Materials | Mango Wood |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe clean with a soft cloth. Do not use abrasive cleaners |
| Cart Dimensions | H36 x W56 x D21cm |
| Cart Qty | 2 |
| Cart Weight (kg) | 3.45 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H52 x W12 x D12cm |
| Range | Ria |
| Retail Dimensions | H54 x W17 x D17cm |
| Retail Weight (kg) | 3.45 |
| Product Weight (kg) | 2.50 |
Features
| Feature 1 | Traveller/fusion style |
|---|---|
| Feature 2 | Natural mango wood |
| Feature 3 | Distressed finish |
| Feature 4 | Distinctive sculptural piece |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.













Reviews
There are no reviews yet.