Moderno Large Jewelry Box
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£72
Out of stock
Moderno Large Jewelry Box: This rectangular jewellery box is covered with smooth black glass. Streaks of white pattern its surface, creating a marble effect that give it a textured look. Its inside is covered with soft black fabric to complement the exterior and provide a tactile finish. Very subtle black feet raise the box slightly form the surface.
Specification
| Product Name | Moderno Large Jewelry Box |
|---|---|
| Barcode | 5018705437194 |
| Materials | Glass |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe clean with a soft cloth. Do not use abrasive cleaners. |
| Cart Dimensions | H39 x W66 x D51cm |
| Cart Qty | 8 |
| Cart Weight (kg) | 20 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H10 x W18 x D25cm |
| Range | Moderno |
| Retail Dimensions | H19 x W32 x D26cm |
| Retail Weight (kg) | 2.50 |
| Product Weight (kg) | 2.00 |
Features
| Feature 1 | Smooth glass |
|---|---|
| Feature 2 | Marble effect |
| Feature 3 | Fabric lining |
| Feature 4 | Luxe design |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.















Reviews
There are no reviews yet.