Ulai Large Ceramic Vase
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£66
64 in stock
Ulai Large Ceramic Vase; This exquisite vase is made from ceramic and sports a hammered surface that gives it a textured finish. Coloured gold, it features a reflective gold finish for a lustrous look. Inspired by the traditional Meiping approach, it follows the classic plum shape, and features a slightly raised rim opening at the top.
Specification
| Product Name | Ulai Large Ceramic Vase |
|---|---|
| Barcode | 5018705415246 |
| Materials | Stoneware |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe with a soft cloth do not use abrasive cleaners. |
| Cart Dimensions | H39 x W58 x D30cm |
| Cart Qty | 2 |
| Cart Weight (kg) | 9 |
| Colour | Gold <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H34 x W27 x D27cm |
| Range | Ulai |
| Retail Dimensions | H36 x W28 x D28cm |
| Retail Weight (kg) | 4.50 |
| Product Weight (kg) | 3.50 |
Features
| Feature 1 | Curvaceous design lines |
|---|---|
| Feature 2 | Hammered ceramic |
| Feature 3 | Gold finish |
| Feature 4 | Meiping style |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

















Reviews
There are no reviews yet.