Strata Wall Art
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£198
84 in stock
Strata Wall Art: This piece is set into a frame made from natural wood, with a black finish that counterpoints the more subdued, warm palette on the canvas. Pink and mauve hues merge into each other, with a streak of gold foil providing a metallic contrast. It can be displayed both landscape and portrait, and complements interiors influenced by luxe design.
Specification
| Product Name | Strata Wall Art |
|---|---|
| Barcode | 5018705449203 |
| Materials | PS – Polystyrene, Wood, Canvas, Foil |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe with a soft cloth, do not use abrasive cleaners |
| Cart Dimensions | H11.60 x W144.60 x D104.60cm |
| Cart Qty | 2 |
| Cart Weight (kg) | 9.20 |
| Colour | Pink <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H143 x W103 x D4cm |
| Range | Strata |
| Retail Dimensions | H144 x W104 x D5cm |
| Retail Weight (kg) | 4.90 |
| Product Weight (kg) | 3.70 |
Features
| Feature 1 | Contemporary statement piece |
|---|---|
| Feature 2 | Gold foil detail |
| Feature 3 | Calming pink and mauve hues |
| Feature 4 | Natural wood frame |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews
There are no reviews yet.