Hitney Bar Stool 2pk
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£510
Set of 2 stand out wishbone back bar stools, perfect for modern or vintage inspired kitchens and dining spaces. A contemporary twist on a classic design, this bar stool features elegant sleek lines, a deeply curved back and a distinctive hand woven seat.
Dimensions
| Item Width | 530 mm |
| Item Depth | 590 mm |
| Item Height | 980 mm |
| Seat Height | 650 mm |
| Seat Width between arms | 445 mm |
| Seat Depth | 410 mm |
| Clearance to Floor | 650 mm |
| Packaged Length | 590 mm |
| Packaged Width | 660 mm |
| Packaged Height | 1,660 mm |
| Net Weight | 10.15 kg |
| Gross Weight | 18.65 kg |
Other
| Colour | Natural |
| Material | Elm / Kraft Paper |
| Product Zone | Indoor |
| Leg Finish | Matte Lacquer |
| Assembly Required | No |
| Anti Topple Kit | No |
Set of 2 stand out wishbone back bar stools, perfect for modern or vintage inspired kitchens and dining spaces. A contemporary twist on a classic design, this bar stool features elegant sleek lines, a deeply curved back and a distinctive hand woven seat.
Dimensions
| Item Width | 530 mm |
| Item Depth | 590 mm |
| Item Height | 980 mm |
| Seat Height | 650 mm |
| Seat Width between arms | 445 mm |
| Seat Depth | 410 mm |
| Clearance to Floor | 650 mm |
| Packaged Length | 590 mm |
| Packaged Width | 660 mm |
| Packaged Height | 1,660 mm |
| Net Weight | 10.15 kg |
| Gross Weight | 18.65 kg |
Other
| Colour | Black |
| Material | Elm / Kraft Paper |
| Product Zone | Indoor |
| Leg Finish | Matte Lacquer |
| Assembly Required | No |
| Anti Topple Kit | No |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Doris bar chair
£1,728 – £2,736Price range: £1,728 through £2,736 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

BOURBON BAR CHAIR
£2,611 – £3,347Price range: £2,611 through £3,347 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

ZULU BAR CHAIR
£2,726 – £3,301Price range: £2,726 through £3,301 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

KAROO BAR CHAIR
£2,726 – £3,462Price range: £2,726 through £3,462 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page












Reviews
There are no reviews yet.