Regents Townhouse 6 Bulbs Pendant Light
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£438
6 in stock
Regents Townhouse 6 Bulbs Pendant Light: This luxurious light is a great way of making a boutique hotel statement in the living or dining area. Its main body is comprised of two layers of crystal glass that descend from a canopy made from reflective steel. A smaller version positioned above creates a sense of symmetry. When lit, its eleven bulbs will engage with the glass, refracting from its cut sides.
Specification
| Product Name | Regents Townhouse 6 Bulbs Pendant Light |
|---|---|
| Barcode | 5018705383576 |
| Instructions | Download Instruction Manual/Datasheet |
| Materials | Iron, K9 Crystal |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Cart Dimensions | H48 x W48 x D44cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 10.70 |
| Colour | Silver <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H120 x W38 x D38cm |
| Range | Regents Townhouse |
| Retail Dimensions | H48 x W44 x D48cm |
| Retail Weight (kg) | 10.70 |
| Product Weight (kg) | 8.70 |
Features
| Feature 1 | Boutique hotel design |
|---|---|
| Feature 2 | Fringed crystal glass |
| Feature 3 | Reflective steel canopy |
| Feature 4 | 6 bulbs |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












Reviews
There are no reviews yet.