Customer matched zone "All Zone"
“Vivar Chrome Finish 3 Pendant Light” has been added to your cart. View cart
Dara Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£364
82 in stock
Description
This 5 light pendant features a hammered aged bronze effect fitting, with natural linen effect fabric shades. A stylish fitting which would suit a variety of styles and settings. It is dimmable and compatible with LED lamps. Matching items available.
Dimensions
| Item Width | 680 mm |
| Item Depth | 680 mm |
| Item Height | 600 mm |
| Packaged Length | 600 mm |
| Packaged Width | 600 mm |
| Packaged Height | 540 mm |
| Net Weight | 3 kg |
| Gross Weight | 3 kg |
Details
| Colour | Bronze / Natural |
| Material | Fabric / steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 5 x 40W E14 golf |
| Product Lumens | 400 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Cable Length | 1,500 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 1 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 600-1915mm. Shade Diameter: 150mm |
| RRP | £341.50 |
Barcode: 5016087906635
Additional information
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 57 × 68 × 60 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.