Customer matched zone "All Zone"
“Enie 2 Bulbs Pendant Light” has been added to your cart. View cart
Elst Shade
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£62
145 in stock
Description
A simple glass non electric pendant with a chrome effect trim. suitable for use with LED lamps, and looks especially effective when used with one of our decorative filament lamps
Dimensions
| Item Width | 220 mm |
| Item Depth | 220 mm |
| Item Height | 250 mm |
| Packaged Length | 270 mm |
| Packaged Width | 270 mm |
| Packaged Height | 310 mm |
| Net Weight | 0.82 kg |
| Gross Weight | 1.698 kg |
Details
| Colour | Chrome / clear |
| Material | Glass, Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 60W E27 or B22 GLS |
| Dimmable | Not applicable |
| Voltage | Not applicable |
| IP Rating | 20 |
| RRP | £54.15 |
Barcode: 5016087882809
Additional information
| Weight | 0.82 kg |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 22 × 25 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






















Reviews
There are no reviews yet.