Customer matched zone "All Zone"
“Ercci 6 Light Hexagonal Chrome Pendant Light” has been added to your cart. View cart
Nirol 10 Pendant Light
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£282
Out of stock
Description
This 10 light ceiling pendant comes in a polished chrome finish complete with multi coloured glass shades. Height adjustable at time of fitting. Similar items available
Dimensions
| Item Width | 395 mm |
| Item Depth | 395 mm |
| Item Height | 440 mm |
| Packaged Length | 520 mm |
| Packaged Width | 390 mm |
| Packaged Height | 420 mm |
| Net Weight | 3.36 kg |
| Gross Weight | 3.36 kg |
Details
| Colour | Chrome / Multicoloured |
| Material | Glass / Steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 10 x 10W G4 clear capsule |
| Product Lumens | 96 |
| Lumens Per Watt | 10 |
| Kelvin | 2,800 |
| Dimmable | Non dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| Additional Information | H: 440-1220mm |
| RRP | £278.07 |
Barcode: 5016087025671
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.