Customer matched zone "All Zone"
“Cedarbrook Branch Table Lamp” has been added to your cart. View cart
Ewe Table Lamp
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£114
Available Date: 2025-12-28
209 in stock
Description
A gold tinted glass lamp complimented by a mink faux silk shade. Supplied with an inline switch and suitable for use with LED lamps
Dimensions
| Item Width | 400 mm |
| Item Depth | 200 mm |
| Item Height | 585 mm |
| Packaged Length | 435 mm |
| Packaged Width | 235 mm |
| Packaged Height | 495 mm |
| Net Weight | 1.714 kg |
| Gross Weight | 1.714 kg |
Details
| Colour | Gold tint glass/mink faux silk |
| Material | Fabric / glass / steel |
| Product Zone | Indoor |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | 60W E27 GLS |
| Product Lumens | 700 |
| Lumens Per Watt | 12 |
| Cable Length | 1,800 mm |
| Switch Type | Inline switch |
| Dimmable | Non dimmable |
| Voltage | 220-240V |
| Class | Class 2 |
| IP Rating | 20 |
| RRP | £107.33 |
Barcode: 5016087036288
Additional information
| Weight | 1.714 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 40 × 58.5 cm |
| Brand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.